Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

GeoExpedice BALKAN 2012

Důležité informace

Řecko čas + 1 h

Benzín 95   43,43 Kč 

  50 km  90 km   120 km

SOS 112      POLICIE 100   HASIČI 199   LÉKAŘ 166

Bezpečnostní situace a doporučení turistům

Bezpečnostní situace v Řecku odpovídá standardu jiných zemí EU. Doporučuje se opatrnost při ochraně osobních věcí, zvláště cestovních dokladů a finančních prostředků, a to zejména na místech se zvýšenou koncentrací turistů či lidí (např. nádraží, letiště, obchodní domy, turisticky atraktivní místa, velké kulturní akce).

Převoz a přechovávání i malého množství drog je často trestáno dlouholetým vězením. Nošení nože nebo slzného spreje je posuzováno jako nepovolené ozbrojování. Volné kempování mimo vyhrazené kempy je přísně zakázáno. Nedoporučuje se cestovat do vojensky citlivých oblastí podél řeckých hranic. Stezky v areálech archeologických památek mohou být i ve špatném stavu, proto je třeba mít se na pozoru a uzpůsobit tomu obutí.

Makedonie

Benzín 95   31,57 Kč 

  50 km  80 km   120 km

SOS     POLICIE 192   HASIČI 193   LÉKAŘ 194

Bezpečnostní situace a doporučení turistům

Při individuálních cestách na severozápad a západ Republiky Makedonie (příhraniční regiony s Kosovem a Albánií) se MZV doporučuje zvýšenou opatrnost. Cestovatelé by se měli zdržovat ve větších osadách a turistických lokalitách. Návštěvy řídce osídlených horských oblastí (pohoří Korab, Šar Planina, Jablanica) uskutečnit nejlépe s důvěryhodným místním doprovodem. O delších horských pobytech doporučuje MZV informovat místní policii. V ostatních částech země je třeba dodržovat všeobecně platná pravidla (cestovat pokud možno ve dne, v noci nezastavovat na odlehlých parkovištích apod.).

AUTO-MOTO a další služby: V zemi je poměrně hustá síť převážně soukromých autoservisů, které poskytují služby na dobré úrovni. Problémy někdy činí nedostatek originálních náhradních dílů. Ceny odpovídají evropským poměrům. Zásobování PHM je dobré. Mezinárodní “zelená karta” (povinné ručení) je na hranicích důsledně vyžadována.

Dálniční poplatky se platí na několika místech na hlavní tranzitní magistrále. Mýtné je inkasováno pouze v makedonských denárech (MKD). V průběhu hlavní turistické sezóny dopravní policie intenzivně kontroluje dodržování dopravních předpisů a rychlostních limitů. V případě, že řidič nemůže či nechce zaplatit pokutu, je zpravidla nekompromisně zadržen cestovní doklad a poté může následovat řízení u místního "přestupkového soudu".

V případě, že se cestovatel stane obětí pokusu o vymáhání úplatku ze strany hraničních orgánů, dopravní policie apod. doporučuje MZV neprodleně o této skutečnosti informovat nejbližší policejní stanici, případně telefonicky přímo Protikorupční oddělení Ministerstva vnitra Republiky Makedonie na čísle +389 2 314 32 59. Při pobytu na území Republiky Makedonii doporučuje MZV českým občanům zaregistrovat se do databáze „Dobrovolná registrace občanů ČR cestujících do zahraničí“ – DROZD na adrese http://drozd.mzv.cz/ .

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...

TOPlist