Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

GeoExpedice BALKAN 2012

1. - 2. den: Maďarsko - Ukrajina

  1. - 2. den: Maďarsko - Ukrajina       

 23. 6.  Praha - Budapešť 520 km 24. 6.  Budapešť - Bojany 701 km

Ukrajina - země děravých silnic

Odjíždíme z Prahy 23. 6. 2012 ve 13:00 směr Brno, Bratislava, Györ, Budapešť, kde budeme nocovat před další cestou na Ukrajinu. Do Budapešti přijíždíme okolo 19. hodiny.

 

 

Ráno projíždíme bez problémů hlavní město Maďarska a po dálnici M3 směr Nyíregyháza na ukrajinské hranice. Na maďarských hranicích čekáme 30 minut, je to na naší cestě po Balkánu vůbec nejdelší čekání na hraničnim přechodu. Na hranicích s Ukrajinou se rozjelo ve velkém pašování benzínu, benzín v Maďarsku 36 korun, na Ukrajině 27 korun. Musím vyplnit registrační kartu, kde kromě klasických údajů jako číslo pasu atd. musím vyplnit obsah nádrže, stav paliva a celkově ujeté kilometry. To vzápětí kontroluje osobně v autě maďarský celník. Na ukrajinské straně je to jen obligátní otázka kam jedeme a co tam budeme dělat, razítka do pasů a můžeme pokračovat směrem na Vynohradiv a Chust.

Přijíždíme do prvního města od hranic Vynohradiv. Zastavujeme a jdeme odlovit tři místní keše, které jsou na opravdu pěkných místech. Na třetí keši ztrácím svoji navigaci Oregon 550T.  Zjistíme to až u auta. Vracíme se zpět, ale navigaci nenajdeme. Dál pokračujeme na Oregonu 200. Zázraky se dějí. Po třech týdnech mě kontaktují kačeři z Brna a mého oregonka přivezli z Ukrajiny do Čech. Našli ho v roští nedaleko keše ve Vynohradivu. A světe, div se, i po třech týdnech zablácený oregon funguje bezvadně.

 

Celkový pohled na Vynohradiv.

Poutní místo.

 

 

Zřícenina hradu nad Vynohradivem,
i zde byla jedna z keší

Po projetí města Chust začíná jeden z nejkrásnějších úseků na naší cestě Ukrajinou, průjezd Zakarpatskou Ukrajinou až k Jablonickému průsmyku do výšky 931 metrů.

   

I zde je jasné, že jsme na Ukrajině

  

Jablonickým průsmykem vedla česko-polská hranice. Prochází jím hřeben pohoří Horhany (nazývané též Gorgany). Pohoří se převážnou částí rozkládá v bývalé Haliči a jeho boční hřebeny vybíhají i na bývalou Podkarpatskou Rus. Pohoří je téměř neosídlené a hluboká a dlouhá údolí jsou opravdu zapomenutými kouty v Karpatech.

Jablonický průsmyk (931 metrů nad mořem)

Hraniční sloupek

Nezapomenutelné panorama

I zde si odlovíme jednu keš a pokračujeme směrem na město Černivci. Pomalu opouštíme Karpaty a blížíme se k moldavské hranici.

Trochu adrealinu na cestě musí být

Hotel v Bojanech

TOPlist